Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Dijital pazarlama nedir? Şirketler ve markalar neden dijital pazarlamaya başvurmalı? Biz neden dijital pazarlama hizmetleri veriyoruz?

Thumbs up

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama nedir diye sorulduğunda kısaca; web siteleri, sosyal medya platformları, e-postalar, görsel içerikler ve diğer dijital kanallar aracılığıyla bir markanın veya işletmenin ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak ve bu ürünlerin satışı için potansiyel müşterilere ulaşmak amacıyla kullanılan pazarlama yöntemdir.
Dijital Pazarlama Yöntemleri

Dijital Pazarlama
Yöntemleri

Google Ads yönetimi aslında "Arama Motoru Pazarlaması" olarak bilinmektedir. En önemli dijital pazarlama yöntemlerinden biridir. Kısaca açıklamak gerekirse; işletmenizin veya markanızın reklamını Google'da yapmaktır. Google'a örneğin "spor ayakkabı" yazdığınızda genelde ilk iki sırada "Ücretli Sponsorlu Reklam" başlığı altında çıkan internet siteleri tam da buna örnektir.

Buradaki ustalık ilgili reklamın maliyetini düşürmek, reklamı doğru hedef kitleye ulaştırmak, doğru reklam mesajları yazmak ve dönüşüm sistemi kurarak müşterilerden kaçının satın alım veya form doldurma işlemleri gerçekleştirdiğini doğru ölçebilmektedir.

SEO yani arama motoru optimizasyonu kısaca bir web sitesini arama motoruna (Örneğin Google) uygun olarak optimize ederek Google'da üst sıralarda yer almasını sağlamaktır. SEO çalışmalarının amacı web sitesini Google sonuçlarında daha üst sıralara taşımaktır.

Web sitesi olan her marka ve her işletme mutlaka SEO çalışmaları yapmalı veya yaptırmalıdır. Müşteriniz Google'da sattığınız ürünü arattığında ikinci veya üçüncü sayfada çıkmak yerine ilk sayfada çıkan markaların satışları ortalama %90 oranında daha fazladır. Bir uzmandan yardım alın. Fudu Digital.

Sosyal medya pazarlaması kısaca ürün veya hizmetlerin sosyal medya platformları aracılığıyla pazarlanması veya tanıtılması işlemidir.

Bunu yapmak için en başta; profesyonel bir strateji ve estetik grafik tasarımsal paylaşımlar ile sosyal medya yönetimi, sosyal medya reklamları ve uygun içerik stratejisi gelmektedir. Örnek olarak Instagram reklam yönetimi verilebilir. Mutlaka Fudu Digital gibi uzman bir pazarlama ajansından yardım alınmalıdır.

Web tasarım veya bir web sitesi oluşturma işlemi doğrudan bir dijital pazarlama yöntemi olmasa bile dolaylı olarak dijital pazarlamayla alakalıdır.

Eğer bir web siteniz olursa veya web siteniz ne kadar güncel ve günümüz tasarım trendlerine ve müşteri kullanımına uygunsa müşterilerin sitenizde geçireceği zaman o kadar artacaktır. Dolayısıyla satışlar da artacaktır. İyi bir web sitesi müşteriye güven verir ve sizden satın alma eğilimlerini artırır.

E-posta pazarlaması diğer adıyla da e-mail marketing olarak bilinir. Son derece önemli bir dijital pazarlama yöntemidir. Müşterilerinizin e-posta kutularına ürün veya hizmetlerinizi tanıtıcı, onları satın almaya teşvik edici görsel tasarımlarla veya ikna edici mesajlarla bezenmiş e-posta gönderme işlemidir.

E-posta pazarlamasının bu kadar önemli olmasının sebebi müşterileri satın alma amacıyla en çok harekete geçiren yöntemlerden biridir.

E-ticaret pazarlaması doğrudan bir dijital pazarlama yöntemi değildir. Ama yine dolaylı olarak kullanılmaktadır. E-ticaret pazarlaması kısaca e-ticaret sitenizde sattığınız ürünlerin belli yöntemler aracılığıyla tanıtılması işlemidir.

 Buradaki en belirgin yöntem dönüşümlü reklamlar kullanılarak reklamını yaptığınız her ürünün ne kadar satış getirdiğini ve ne kadar ciro yaptırdığını ölçmek ve bu yöntemi kullanmaktır.

Fudu Digital'in bu yöntemdeki ortalama performansı; "163 TL reklam harcaması - 3540 TL reklamı verilen ürünün reklamdan kaynaklı satış tutarı" şeklindedir.

Bilinen ve Fudu Digital olarak bizim uyguladığımız diğer dijital pazarlama yöntemlerinden birkaçı şu şekildedir;

İçerik Pazarlaması: Markanın veya işletmenin müşterilerinin ilgi alanına giren ve işlerine yarayacak içerik üretimi demektir.

Affiliate Marketing: Diğer adıyla satış ortaklığı anlamına gelen bu yöntem kısaca e-ticaret sitelerindeki bir ürünün herhangi bir influencer veya normal bir kişi aracılığıyla link paylaşarak satılması sonucu karın paylaşılması işlemidir.

Yeniden Pazarlama: Diğer adıyla remarketing olarak bilenen bu yöntem bir müşterinin bir e-ticaret sitesinden çıktıktan sonra diğer ziyaret ettiği sitelerde o e-ticaret sitesine ait reklamları görmesi olayıdır. Satış için son derece önemlidir.

Influencer Marketing: Diğer adıyla fenomen pazarlama ürün ve hizmetleri sosyal medya fenomenleri aracılığıyla tanıtma ve bu tanıtımları satışa dönüştürme işlemidir.

Viral Pazarlama: Bir müşterinin, markanın ürün veya hizmetlerini ağızdan ağıza çevresindeki diğer müşterilerle veya insanlarla paylaşarak tanıtma işlemidir.

Çalışmalarımıza ve örnek işlerimize göz atmak için Instagram hesabımızı inceleyebilirsiniz!

Sohbeti Aç
1
💬 Bize yazın!
Nasıl yardımcı olabiliriz?